Magiczna strefa saun. Jaką saunę wybrać dla siebie?
Baseny termalne

pozyczka online

Facebook

YouTube

Magiczna strefa saun. Jaką saunę wybrać dla siebie?

Pierwsza wizyta w saunie. Pamiętacie? A może to dopiero przed Wami? Pomijając fakt, że sauny to najczęściej strefy nietekstylne, co już jest pewnego rodzaju dyskomfortem, to dodatkowo nie wiadomo do której sauny wejść i w której będziemy czuć się komfortowo.

10212385pan

 
Podstawowy podział saun bierze pod uwagę warunki jakie w nich panują. Generalnie dzieli się je na suche i parowe.
 
•    Sauna sucha (szwedzka, lub fińska). Temperatury w tego typu saunach są najwyższe, wahają się w przedziale 85-120°C. Dodatkowo, wilgotność w takich pomieszczeniach jest bardzo niska, na poziomie 10%.  Sauna szwedzka jest najczęściej zbudowana z drewna i dedykowana osobom z problemami reumatoidalnymi oraz mięśniowymi. Fińska polecana jest osobom mającym kłopoty z sercem (nie chodzi mi oczywiście o problemy miłosne).  W takiej temperaturze możemy przebywać nie dłużej niż 12 minut, tylko raz na tydzień.
 
•    Odmianą sauny suchej jest sauna solna, wykonana z kamiennych brył soli. Przeznaczona jest dla osób z problemami dróg oddechowych.  Zabieg taki nazywa się halo terapią. Oddychamy powietrzem mocno nasyconym bromem, jodem, wapnem i magnezem. Temperatury nie przekraczają tu 80°C, a wilgotność 40%. Można w niej przebywać max 15 min.
 
•    Sauna mokra to sauna w której temperatury wahają się w przedziale 75-90°C, wilgotność wynosi do 40%, ale okresowo wytwarzana jest tutaj para. W środku, znajduje się rozgrzany piec z kamieniami lub innymi mocno nagrzanymi przedmiotami. Podczas pobytu w tej saunie można polewać te kamienie wodą, lub olejkami eterycznymi, co powoduje dodatkowe doznania zapachowe i nawilża powietrze. Sauna posiada również ławeczki, różnej wysokości. Im wyżej, tym cieplej. Wchodząc siadamy na najniższej i stopniowo podnosimy się coraz wyżej. Do takiej sauny najczęściej wchodzimy tylko w ręczniku, który następnie rozkładamy na ławeczce, siadamy na nim lub się kładziemy. Można tu przebywać do 15 min.
 
•    Sauna parowa znana bardziej pod pojęciem łaźni rzymskiej. Temperatura jest w tym  przypadku stosunkowo niska, rzędu 45-60 °C, ale wilgotność dochodząca do 100% sprawie, że temperatura odczuwalna jest zdecydowanie wyższa. Do regulacji temperatury i wilgotności służy parownik, umieszczony przy podłodze. Cała sauna jest wyłożona płytkami ceramicznymi, lub szkłem hartowanym, z powodu wysokiej wilgotności
 
•    Sauna na podczerwień (infrared) to sauna, w które zamiast parownik lub pieca są promienniki podczerwieni, które nagrzewają pomieszczenie do 50-60°C. Wilgotność jest dość niska, do 25%. Można w niej przebywać do 30min, nawet codziennie.
 
 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.