Fluor jest pierwiastkiem, którego zarówno nadmiar jak i niedomiar jest szkodliwy dla naszego zdrowia.

Jest on nam potrzebny do  prawidłowego rozwoju kości i zębów (gdzie odkłada się w postaci fluoroapatytu). W przypadku osoby dorosłej odpowiednia porcja wynosi od 3 mg (kobieta) do 4 mg (mężczyzna), u dzieci od 1 do 2mg. Dostarczamy go do organizmu  wypijając kilka filiżanek herbaty, jedząc potrawy z fasoli, ziemniaków, marchwi, szpinaku, kapusty, sałaty oraz mąki pszennej.

fluor

W przypadku fluoru jednak łatwo przekroczyć linię bezpieczeństwa. Nie chodzi tu o produkty spożywcze, które raczej nie spowodują przedawkowania tego pierwiastka – lecz o stosowaną przez nas skrupulatnie w nadziei na piękny uśmiech pastę do zębów. Organizm, któremu dostarcza się dużo fluoru, nie jest bowiem wcale zdrowy. Zęby zaś nie robią się śnieżnobiałe, lecz… żółte – bo nadmiar tego pierwiastka objawia się początkowo lekko żółtawymi plamami, które z upływem czasu ciemnieją.

W miarę możliwości, nasz organizm usuwa nadmiar fluoru wraz z płynami ustrojowymi przez gruczoły łojowe oraz potowe. Pozostała część odkłada się w układzie kostnym i kumuluje w skórze.

Oczywiście kąpiele w wodach z zawartością fluoru nie mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia ani życia. W rzeczywistości jest go w nich bardzo niewiele. Woda uznawana za fluorkową ma w swoim składzie ponad 2mg/l fluoru. Często kąpiel nie może nawet zastąpić suplementacji, a zawartość fluoru z wodach jest korzystna

fluor

jako tzw. wartość dodana, a nie rzeczywista cecha, dla której warto zażywać kąpieli w tych wodach. Warto natomiast w trosce o zdrowie i życie zdawać sobie sprawę, że fluor tak naprawdę jest trucizną.

Fluorkowe wody Lądka Zdroju!

W Polsce, wody termalne słabo zmineralizowane, radoczynne siarczkowo-siarkowodorowo-fluorkowe występują między innymi w Lądku Zdroju. Wody te eksploatowane są z 7 źródeł:

Źródło Temperatura Wydajność Rodzaj wody
Jerzy 38,3 st.C 250 l/min słabozmineralizowana,

hipotermalna,

fluorkowa

radoczynna

siarczkowa

Wojciech 29,6 st.C 75 l/min
Zdzisław 43,9 st.C 265 l/min
Skłodowska 24,5 st.C 50 l/min
Dąbrówka 19,7 st.C 16,5 l/min
Chrobry 26,7 st.C 20 l/min
Stare 17,5 st.C 17 l/min

Źródło, Fot.: Uzdrowisko Lądek-Zdrój

Czym grozi nadmiar fluoru?

Nadmiar tego pierwiastka może prowadzić do zaburzenia procesów enzymatycznych w tkankach – zahamowania oddychania komórkowego, przemiany węglowodanów i tłuszczy oraz syntezy hormonów. W efekcie uszkadza nam kości, powoduje zaburzenia pracy tarczycy i trzustki. Ma on zdolność wypierania wapnia z kości, więc powoduje pośrednio osteoporozę, zaburzenia rytmu serca czy skurczów mięśni.
Fluor blokuje także przyswajanie magnezu, który jest bardzo istotny dla właściwego przekazywania sygnałów w układzie nerwowym. Jesteśmy wtedy zmęczeni, cierpimy na częste i uciążliwe skurcze mięśni, rozdrażnienie, brak koncentracji.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że fluor jest jednym z głównych składników leków psychotropowych, tabletek gwałtu oraz trutek na insekty. Wzmacnia ich działanie.

www.oswiecenie.com

Fot. obk.pl