Bicze szkockie – co to jest?

Natrysk biczowy (bicze szkockie) może być stosowany w dwóch odmianach: natrysk biczowy zwykły, ze stałą, ale ciepłą (40°C) temperaturą wody, lub natrysk biczowy zmienny, czyli właśnie szkocki, wykonywany wodą o zmiennej temperaturze.Ciśnienie pod jakim wykonuje się taki zabieg wynosi od 202,6 do 304,0 kPa (2-3 atm). Woda stosowana naprzemiennie ma temperaturę  38-42°C w czasie od 30 s do 1 min i 10-15 °C w czasie kilku sekund. Zabieg kończony jest wodą zimną.Powinien trwać około 3 minuty, maksymalnie 10 minut i może być wykonywany codziennie.   Bicze szkockie mają działanie zarówno termiczne, jak i silnie mechaniczne. Wykonywane są jako masaż całego ciała, lub jako masaż częściowy.  Na ciało, lub wybraną jego cześć kierowany jest skupiony lub wachlarzowy strumień wody. Naprzemiennie jest to delikatny natrysk deszczowy i silniejszy natrysk kolczasty.

Podczas zabiegu, strumień wody powinien być prowadzony od dołu tzn. od stopy, przez kończyną dolną i bok ciała, aż po bark, a następnie w dół kończyny górnej, bok ciała, kończynę dolną, ku stopie. Jako pierwsza powinna być poddawana masażowi lewa, przednia cześć ciała. Następnie lewa tylna część ciała, a dopiero potem prawa. Omijamy części rodne, centralną część brzucha, szyję, twarz i kręgosłup.
Zbawienne efekty biczów szkockich!

Efektami zabiegu z zastosowaniem biczów szkockich jest ogólnie rozluźnienie mięśni oraz uelastycznienie i ujędrnienie skóry. Pobudzony zostaje układ krążenia i układ oddechowy. Odczuwamy ogólny relaks psychiczny i fizyczny. Wpływają one również aktywująco na procesy metabolizmu.

Dla kogo tak, a dla kogo nie?
Jest to zabieg dla osób, których mięśnie wykonują intensywną pracą fizyczną, które cierpią na zaburzenia przemiany materii, rwę kulszową, czy niezapalne choroby stawów. Ukojenie w tym zabiegu znajdą również osoby z nerwicami, depresjami, zaburzeniami układu krążenia, a nawet ze schorzeniami dróg oddechowych. Należy jednak pamiętam, że nie każdy z takich zabiegów powinien korzystać. Osoby z nerwicą serca, padaczką, nadciśnieniem, chorobą wieńcową czy niewydolnością krążenia nie powinny być poddawane zabiegowi biczowania wodnego. Co więcej, bicze szkockie nie są  przeznaczone dla osób z zapaleniami nerwów czy w ogólnym stanie wyniszczenia. Mogą również zaszkodzić osobom z żylakami, wybroczynami, zmianami troficznymi skóry i w nasilonych zespołach bólowych kręgosłupa.
Bicze szkockie to dość uniwersalna i stosunkowo bezpieczna metoda modelowania sylwetki. Silny strumień wody pobudza krążenie i likwiduje cellulit. Polewając nogi zimnymi biczami o umiarkowanym ciśnieniu pozbędziemy się nawracających bólów głowy. Polewając barki i ramiona uwolnimy się od  uczucia spięcia. Łagodzą one również bóle karku i krzyża.
Fot. Gazeta Wyborcza
Bicze szkockie to także fizjoterapia! Jeśli chcesz wiedzieć jak wygląda zabieg – kliknij tutaj!
Zapraszamy także do lektury innych naszych artykułów o odnowie biologicznej – kliknij tutaj!