Borowiny – „czarne złoto”!
Borowina

Fot. Styl.pl

Borowiny, zwane w medycynie „czarnym złotem” to nic innego jak torfy, czyli masa organiczna powstała przez nagromadzenie obumarłych roślin w procesie torfienia. Ich głównymi składnikami są: kwasy huminowe, bituminy, białka, żywice, mikro i makroelementy oraz sole i krzemionka.

Charakterystyka zabiegów
Okłady, bądź kąpiele borowinowe są zabiegami przegrzewającymi. Oznacza to, że podczas takiego zabiegu temperatura naszego ciała wzrasta o ok. 1,5°C. Spada nam również ciśnienie krwi, oraz tracimy ok. 0,5 kg masy ciała.
W większości uzdrowisk w Polsce temperatura borowin stosowanych do zabiegów wynosi 45°C.  Są one dedykowane do leczenia schorzeń ginekologicznych zarówno damskich jak i męskich, nerwobóli oraz zapalenia stawów.

UWAGA!!! Nie może ich stosować w stanach ostrych chorobowych! Jedynie w przewlekłych! Są one w Polsce bardzo popularne, a polskie produkty są cenione na całym świecie.  Są stosowane w naszym kraju od połowy XIXw. Uzdrowiskami termalnymi oferującymi kąpiele w naturalnych błotach są m.in. Ciechocinek, Cieplice Śląskie-Zdrój, Duszniki-Zdrój.

Borowiny

Fot. Uzdrowisko Cieplice

Należy pamiętać, że kompleksowe kąpiele to nie to samo co maseczki i nie są przeznaczone dla wszystkich.
Kto nie powinien zażywać kąpieli borowinowych?
Osoby z żylakami, zapaleniem żył, ostrymi stanami zapalnymi stawów, cukrzycą, miażdżycą, nadciśnieniem i niskim ciśnieniem zdecydowanie powinny zrezygnować z tej przyjemności. Co więcej, zabieg ten nie jest przeznaczony dla osób z chorobami serca, nerek, niedokrwistością oraz niewydolnością ciśnieniową.
Chcesz wiedzieć więcej o zabiegach odnowy biologicznej? Kliknij tutaj!