Z dzieckiem na termy – WYPRAWKA

Z dzieckiem na termyJak wiadomo dzieci od najmłodszych lat uwielbiają wodę. Baseny termalne pozwolą nam korzystać z ciepłej i czystej wody pod okiem ratowników przez cały rok! O czym nie można zapomnieć i na co zwrócić szczególną uwagę kompletując wyprawkę dla najmłodszych

Baseny rekreacyjne oraz dziecięce (także brodziki) w Polsce wypełnione są wodą, w której mogą kąpać się nawet najmłodsze dzieci.

Jeśli jednak wybieramy się za granicę, sprawdźmy koniecznie czy nie ma żadnych ograniczeń wiekowych dla gości, związanych ze składem chemicznym wody. Przykładem takiego kąpieliska są baseny Liptovsky Jan na Słowacji, z których nie powinny korzystać dzieci do 3 roku życia.

Jedziemy z dzieckiem na termy! Co wziąć ze sobą?

Rodzice małych dzieci wiedzą, że trzeba wziąć właściwie wszystko… Łatwo zapomnieć w takiej sytuacji o najważniejszych rzeczach. Zwłaszcza przed pierwszym wyjazdem warto wcześniej przygotować wszystkie potrzebne rzeczy:

 1. Strój kąpielowy dla dziecka (jeśli dziecko nie nosi już pieluszek) i dla siebie – w wirze przygotowań, nieustannych pytań „Kiedy wreszcie wyjdziemy? Ja chce na basen!”, którymi raczą nas nieco starsze dzieci od momentu kiedy dowiedzą się, że idziemy na basen, łatwo zapomnieć o stroju kąpielowym. Jeśli mamy blisko na basen możemy ubrać dziecko w kostium kąpielowy w domu, ale jeśli czeka nas dłuższa jazda samochodem w upale, lepiej wybrać lekkie, bawełniane ubranko.
 2. Specjalne pieluszki do pływania dla najmłodszych dzieci. Istotne, by dobrać je odpowiednio do wagi dziecka, by nie były zbyt ciasne, bo mogą powodować dyskomfort, ani za luźne, by nie było żadnych nieprzyjemnych niespodzianek związanych z jej nieszczelnością. Pamiętajmy, by takie pieluszki zakładać bezpośrednio przed kąpielą. W sprzedaży dostępne są wielorazowe pieluszki neoprenowe oraz pieluszki jednorazowe. Ostatnio coraz większa popularnością cieszą się pieluszki wielorazowe. Zapewniają one większą oddychalność delikatnej skórze dziecka, nie trzeba zmieniać ich po każdym wyjściu z basenu (nie chłoną wody) zaś koszt zakupu jednej pieluszki jest mniej więcej taki jak paczki pieluszek jednorazowych. Zawsze warto wziąć dodatkowe pieluszki – zapas jednorazowych lub drugą wielorazową!
 3. Klapki dla dziecka i dla siebie – o ile przed wejściem do basenu zdejmiemy buty, o tyle chodzenie na bosaka po szatni (do której będziemy wracać nie raz) i pod prysznicem jest niezbyt przyjemne i niekoniecznie higieniczne. Brak klapek na basenie może skończyć się poważną infekcją grzybiczą lub bakteryjną. Pomimo licznych systemów dezynfekcji, bakterie i grzyby błyskawicznie namnażają się w mokrym podłożu. Ponadto klapki mogą uchronić nas przed poślizgiem.
 4. Ręczniki – złota zasada brania ręczników brzmi: lepiej więcej niż mniej. Często temperatura w szatni oraz toalecie jest niższa niż na hali basenowej. Podczas wypraw z dzieckiem do toalety warto je trochę osuszyć lub nawet owinąć ręcznikiem żeby chłodniejsze powietrze nie sprawiało dyskomfortu.
 5. Krem przeciwsłoneczny – jeśli wybieramy się na termy w lecie i planujemy skorzystać z basenów zewnętrznych koniecznie trzeba pamiętać o kremie przeciwsłonecznym! Krem należy nałożyć ok 15 – 30 minut przed wyjściem na słońce. W sytuacji, kiedy dziecko siedzi w wodzie smarowanie należy powtarzać co ok. 2 godziny!
 6. Nakrycie głowy – maluszek, który (w miarę spokojnie) siedzi w brodziku powinien mieć osłoniętą głowę. Dziesięciolatek ćwiczący nurkowanie – raczej nie. Pamiętajmy jednak, że często na terenie kompleksu basenów zewnętrznych dostępne są trawiaste plaże, place zabaw, gdzie w upalny słoneczny dzień czapeczka się przyda!Z dzieckiem na termy
 7. Koc lub duży ręcznik do siedzenia – na trawiastych plażach otaczających baseny zewnętrzne najczęściej dostępne są leżaki, które po godzinie 11 są zazwyczaj zajęte. Warto przywieźć ze sobą koc/ręcznik, bo będziemy mieli na czym usiąść i odetchnąć chwilę od szaleństw.
 8. Napoje dla dzieci – woda, herbatka, soczek, mleko… Nawet jeśli na basenie można kupić napoje, to nie wiemy czy oferta bufetu będzie obejmować to co dziecko lubi pić! Warto mieć zatem w szatni butelkę ulubionego napoju! Pamiętajmy również, by na teren basenu nie wnosić ani jedzenia, ani napojów!
 9. Koło do pływania/motylki – dla dzieci, które nie umieją pływać. Pamiętajmy jednak, że dzieci należy mieć cały czas pod opieką!
 10. Kilka zabawek – musimy wziąć pod uwagę, że nasz malec może w pewnym momencie poczuć się zmęczony zabawą/tłokiem na basenie/hałasem i że trzeba będzie zapewnić mu jakąś alternatywną rozrywkę.
 11. Woreczki na mokre stroje kąpielowe, ręczniki oraz klapki.
 12. Jeśli wybieramy się na basen z małym dzieckiem i planujemy korzystać z przewijaka, lepiej mieć ze sobą dodatkową pieluszkę tetrowa lub ręcznik aby wyłożyć nim dostępny w toalecie przewijak.
 13. Kosmetyki do mycia oraz nawilżenia skóry po kąpieli w basenie. W przypadku jednorazowej wizyty na basenie np. podczas całych wakacji, wystarcza nam środki do pielęgnacji, których używamy w domu. Jeśli częściej chodzimy na basen, trzeba uważnie sprawdzać czy stan skóry nie wymaga zastosowania innych kosmetyków np. o silniejszym działaniu nawilżającym.
Co jest najważniejsze kiedy wybieramy się z dzieckiem na termy?

Pilnujemy dziecka! Ostatnio pojawiło się w mediach bardzo dużo historii o przypadkach, kiedy człowiek tonął w tłumie ludzi, którzy nie potrafili odróżnić Z dzieckiem na termyrozpaczliwej walki o życie od zabawy!

Pamiętajmy także iż w czasie wakacji baseny termalne przeżywają prawdziwe oblężenie. Mnóstwo ludzi, ogłuszający momentami hałas…  Jeśli nasz Maluszek jest przyzwyczajony do ciszy i spokoju, lepiej zaplanować pierwszy kontakt z woda na specjalnych zajęciach nauki pływania dla niemowląt.

 

Co robić z dzieckiem na termach? Podpowiemy Wam już w następnym artykule! Przyjrzymy się także atrakcjom dla dzieci w basenach termalnych!

Chcesz jechać na termy ale nie wiesz gdzie będziesz bawić się najlepiej? Kliknij tutaj!

Sprawdź najnowsze promocje! Kliknij tutaj!