Kąpiel kwasowęglowa – co to jest?

Kąpiel kwasowęglowa to kąpiel w wodzie kwasowęglowej. Woda kwasowęglowa to woda podziemna nasycona CO2 w stężeniu mniejszym niż w szczawie, czyli o zawartości 250-1000 mg/dm3. Jest uznawana za wodę leczniczą.   Woda, przeznaczona do kąpieli ma temperaturę 33-34˚C. Trwa ona 10-20 min.

 

Dwutlenek węgla zawarty w wodzie rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie tętnicze.  Obniża również tętno oraz zwiększa pojemność wyrzutową serca. Po kąpieli pacjent czuje się zrelaksowany, spokojny, a nawet senny.

Co więcej, płuca zdecydowanie lepiej pracują, maleje poziom cholesterolu oraz cukru we krwi.  Po kąpieli obowiązkowo należy odpocząć. Jest to zabieg bardzo intensywny, dlatego nie powinien być łączony z innymi kąpielami.

Kąpiel kwasowęglowaPo wejściu do wody pacjent odczuwa zimno i lekkie łaskotanie. Dopiero po pewnym czasie (40-60s) temperatura ciała dochodzi do normy. Podczas zabiegu na skórze tworzą się pęcherzyki dwutlenku węgla, które po uzyskaniu pewnej wielkości pękają.

Kto powinien korzystać z kąpieli kwasowęglowych, a kto powinien ich unikać?

Są to kąpiele dedykowane przede wszystkim osobom cierpiącym na cukrzycę, z tego powodu, że zwiększają one pobudzenie krwi do krążenia, pomagają w ukrwieniu skóry,  kończyn dolnych, obniżają poziom glukozy we krwi oraz pomagają w regeneracji tkanek. Schorzenia, na które mogą pomóc takie kąpiele to niskie ciśnienie lub łagodne nadciśnienie oraz ogólne zaburzenia układu krążenia, niektóre choroby serca, naczyń obwodowych, choroba Parkinsona, nerwica i otyłość.  Kąpieli takich powinny unikać osoby cierpiące na niewydolność oddechową oraz układu krążenia, miażdżycę naczyń wieńcowych serca, anemię oraz choroby krzepliwości krwi.

Co ważne, nie ma przeciwwskazań, by osoby z wadami serca, po zabiegach kardiologicznych oraz z rozrusznikami korzystały z kąpieli kwasowęglowych. Dużą zaletą jest również to, że takie kąpiele mogą się odbywać z warunkach „suchych” dedykowana szczególnie tym pacjentom, którzy mają problemy z poruszaniem się, ponieważ dla takich osób rozbieranie i kładzenie w wannie jest trudne.

 

Fot. regeneracja.info

 

Chcesz wiedzieć więcej o odnowie biologicznej – kliknij tutaj!