Rola siarki w organizmie

Siarka znajduje się we wszystkich komórkach ludzkiego ciała, jest bardzo ważnym budulcem struktur białkowych. Z tego właśnie względu niedobory siarki mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Do objawów niedoboru siarki należą zarówno problemy z włosami, skórą i paznokciami ale także zmęczenie, niepokój, problemy ze wzrokiem czy dolegliwości stawowe. Rozwiązaniem problemów z niedoborem siarki są kąpiele siarczkowe.

Co to są kąpiele siarczkowe?

Wody siarczkowe to takie, które zawierają co najmniej 1 mg siarki na litr. Działanie lecznicze osiąga się poprzez kurację pitną lub kąpiele.

Ze względu na obecność siarkowodoru, uwalniającego się z wód siarczkowych, zaleca się (w przypadku większego stężenia związków siarki w wodzie) aby unikać polewania, nadmiernego poruszania się w wodzie. Temperatura kąpieli powinna wynosić ok. 34 – 36oC. Długość kąpieli jest uzależniona od zawartości siarki w wodzie. Najlepsze efekty przynosi seria 8 – 12 zabiegów. Powinny się one odbywać codziennie lub co drugi dzień. Nieodłącznym elementem zabiegu jest odpoczynek. Prysznica nie należy brać przed upływem 3 – 4 godzin aby umożliwić wchłonięcie się siarki przez skórę.

Lista schorzeń, na które pomaga kąpiel w wodach siarczkowych jest długa.

Po pierwsze SKÓRA

Już w zetknięciu się wody siarczkowej ze skórą rozpoczyna się działanie lecznicze siarki. Lekko zasadowe pH powoduje zmiękczenia naskórka, a także jego przebudowę. Dzięki temu działa wspomagająco przy leczeniu schorzeń dermatologicznych takich jak łuszczyca, łojotok. Efektem ubocznym działania wody może być pieczenie i swędzenie.

Po drugie STAWY

Wody siarczkowe powodują regenerację tkanki łącznej oraz chrząstki stawowej, są więc stosowane w leczeniu dolegliwości reumatycznych, zapaleniach stawów różnego pochodzenia, dyskopatii oraz urazów.

Po trzecie UKŁAD KRWIONOŚNY

Kąpiele siarczkowe powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych co wspomaga leczenie miażdżycy a także pozwala na obniżenie poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów. Jednym ze wskazań do zabiegów jest także cukrzyca, ze względu na obniżenie poziomu kwasu moczanowego.

Po czwarte WĄTROBA

Zabiegi wpływają korzystnie na pracę wątroby i dróg żółciowych

Kąpiele siarczkowe pozwalają także na uzupełnienie niedoborów siarki w organizmie, wykazują także działanie odczulające, bakteriobójcze oraz przeciwpasożytnicze.

Przeciwwskazania

Nie wszyscy jednak mogą korzystać z tego typu zabiegów. W razie wątpliwości należy zasięgnąć rady lekarza, natomiast do ogólnych przeciwwskazań zalicza się stany gorączkowe i dużą aktywność procesów zapalnych, spadek odporności i skłonność do infekcji w okresie znacznej zachorowalności. Szczególną ostrożność powinny zachować także osoby w podeszłym wieku, dla których kąpiel całościowa może być niewskazana. Przeciwwskazaniem do kąpieli siarczkowych jest także znaczna niewydolność układu krążenia oraz jaskra.