Co to jest kąpiel solankowa?
Głównym składnikiem decydującym o leczniczych własnościach kąpieli solankowych jest rozpuszczony w wodzie chlorek sodu. Jego ilość waha się od 1,5% (15 g chlorku sodu na 1 l wody) do 3 – 4% (30 – 40 g chlorku sodu na 1 l). Okazuje się, że lepsze wyniki terapeutyczne osiąga się w wodach naturalnie mineralizowanych jako, że zawierają one inne składniki mineralne takie jak potas, magnez czy brom w postaci rozpuszczonej. Kąpiel solankowa to jeden z najpopularniejszych rodzajów kąpieli leczniczych.
Warunki kąpieli
Do trzech najważniejszych elementów decydujących o wartościach leczniczych kąpieli solankowej zaliczyć można: stężenie soli, temperaturę oraz długość kąpieli. Stężenie soli powinno mieścić się w przedziale 1,5 – 6%, dla dzieci zaleca się stężenie 2% Temperatura pierwszych kąpieli całkowitych (całkowite zanurzenie ciała) nie powinna przekraczać 35 – 36oC, zaś pod koniec serii zabiegów może wynosić 38oC, w przypadku dzieci – 37oC.W przypadku kąpieli, gdzie następuje częściowe zanurzenie ciała (półkąpiele), temperatura jest nieco wyższa i wynosi 39 – 40oC. Kąpiel nie powinna trwać więcej niż 20 – 24 minuty, dzieci nie powinny przebywać w wodzie dłużej niż 10 – 15 minut. Zróżnicowana dla dzieci i dorosłych jest także częstotliwość wykonywania zabiegów. Dorośli korzystają z 3 zabiegów tygodniowo (8 – 10 w serii) zaś dzieci z 2 kąpieli tygodniowo (12 zabiegów).
Wskazania do kąpieli
Kąpiele solankowe wspomagają leczenie wielu różnych schorzeń. Ze względu na dobroczynne działanie w przypadku leczenia nawracających infekcji górnych dróg oddechowych oraz problemów z zatokami niejednokrotnie są one polecane dzieciom. Ze względu na zanieczyszczenie środowiska coraz więcej dzieci, zwłaszcza miastach, cierpi na astmę, której skutki również można łagodzić poprzez zastosowanie kąpieli solankowych.
Solanki działają leczniczo także na problemy ze stawami i układem kostnym. Przyspieszają rekonwalescencje po urazach a także pomagają w terapii schorzeń reumatoidalnych oraz chorób ortopedycznych takich jak zwyrodnienia stawów czy dyskopatie. Ze względu na kojące działanie ciepłych kąpieli w solankach zaleca się je osobom znerwicowanym, cierpiącym z powodu nadmiernego stresu czy przewlekłego przemęczenia, ale także w przypadku obniżonej odporności organizmu. Lekarze zgodni są co do pozytywnego wpływu kąpieli solankowych w leczeniu chorób kobiecych i otyłości.
Podobnie jak kąpiele siarczkowe, kąpiele solankowe także działają wspomagająco przy leczeniu chorób i alergii skórnych.
Przeciwwskazania do kąpieli
Niektóre schorzenia wykluczają jednak możliwość stosowania kąpieli solankowych. Należą do nich choroby serca oraz układu krążenia, choroby reumatyczne w fazie ostrej i podostrej czy osteoporoza. Kąpieli solankowych powinni unikać także ludzie z zaburzeniami hormonalnymi czy w stanach ogólnego wyniszczenia organizmu. Przeciwwskazaniem są także infekcje i stany gorączkowe.