Historia uzdrowiska
Uzdrowisko Konstancin Jeziorna leży w odległości ok. 20 km na południe od Warszawy, na nizinnym terenie otaczającym rzekę Jeziorkę. Jest to jedyny taki ośrodek w województwie mazowieckim.
Historia Konstancina rozpoczyna się na przełomie XIX i XX wieku kiedy to hrabia Witold Skórzewski nadał letnisku majątku nazwę Konstancja na cześć swojej matki – Konstancji Skórzewskiej. Praktycznie od razu miejscowość stała się modnym zdrojem, powstał Park Zdrojowy, liczne zieleńce, oraz kąpielisko na rzece Jeziorce. Jak grzyby po deszczu wyrastały nowe wille. Jeszcze przed zakończeniem I Wojny Światowej lekarze zwrócili uwagę na wyjątkowe walory klimatyczne miejscowości co zaowocowało nadaniem jej statusu uzdrowiska. Okres po II wojnie światowej spowodował przejściowe zmniejszenie atrakcyjności kurortu, który jednak szybko odzyskał poprzedni status.
Konstancin Jeziorna – lecznictwo i turystyka
Eksploatowana tu woda termalna, wykorzystywana do celów balneologicznych pochodzi z wykonanego w połowie lat 60-tych XX wieku otworu Warszawa IG-1, którego głębokość wynosi obecnie 1643 m. Skałą zbiornikową są piaskowce jury dolnej.
Jest to woda chlorkowo – sodowa o mineralizacji 71 g/dm3, jej temperatura wynosi 30oC, zawiera ona także jod.
Dużą atrakcją zarówno turystyczną jak i z leczniczego punktu widzenia jest zbudowana w 1980 roku tężnia (Fot. główna: fot. własna) o wysokości 6 m i długości 40 m. Wdychanie powietrza wewnątrz tężni pomaga w leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych. Generalnie, wody lecznicze uzdrowiska stosowane są w terapii chorób układu krążenia, nerwowego, oddechowego i narządów ruchu.
Po skończonych zabiegach leczniczych odprężenie kuracjuszom przyniesie spacer po Parku Zdrojowym im. Witolda Skórzewskiego oraz licznych ścieżkach zdrowia. W centrum można podziwiać wille, z których najstarsze datowane są na XIX wiek. W sezonie letnim, wieczorami, w amfiteatrze na terenie parku odbywają się koncerty. Znajduje się tam także Muzeum Papiernictwa – gdzie można uczestniczyć w prelekcjach na temat dziejów papiernictwa i historii zakładu oraz pokazach czerpania papieru.
Chcesz wiedzieć więcej o wodach termalnych w uzdrowiskach? Kliknij tutaj!
Szukasz nowości z basenów termalnych? Kliknij tutaj!