Dodano: 15.04.2017
Pierwsza wizyta w saunie. Pamiętacie? A może to dopiero przed Wami?
Magiczna strefa saun! Jak wybrać saunę dla siebie?
Pomijając fakt, że sauny to najczęściej strefy nietekstylne, co już jest pewnego rodzaju dyskomfortem, to dodatkowo nie wiadomo do której sauny wejść i w której będziemy czuć się komfortowo.
Podział saun
Podstawowy podział saun bierze pod uwagę warunki jakie w nich panują. Generalnie dzieli się je na suche i parowe.
• Sauna sucha (szwedzka, lub fińska). Temperatury w tego typu saunach są najwyższe, wahają się w przedziale 85-120°C. Dodatkowo, wilgotność w takich pomieszczeniach jest bardzo niska, na poziomie 10%. Sauna szwedzka jest najczęściej zbudowana z drewna i dedykowana osobom z problemami reumatoidalnymi oraz mięśniowymi. Fińska polecana jest osobom mającym kłopoty z sercem (nie chodzi mi oczywiście o problemy miłosne). W takiej temperaturze możemy przebywać nie dłużej niż 12 minut, tylko raz na tydzień.
• Odmianą sauny suchej jest sauna solna, wykonana z kamiennych brył soli. Przeznaczona jest dla osób z problemami dróg oddechowych. Zabieg taki nazywa się halo terapią. Oddychamy powietrzem mocno nasyconym bromem, jodem, wapnem i magnezem. Temperatury nie przekraczają tu 80°C, a wilgotność 40%. Można w niej przebywać max 15 min.
• Sauna mokra to sauna w której temperatury wahają się w przedziale 75-90°C, wilgotność wynosi do 40%, ale okresowo wytwarzana jest tutaj para. W środku, znajduje się rozgrzany piec z kamieniami lub innymi mocno nagrzanymi przedmiotami. Podczas pobytu w tej saunie można polewać te kamienie wodą, lub olejkami eterycznymi, co powoduje dodatkowe doznania zapachowe i nawilża powietrze. Sauna posiada również ławeczki, różnej wysokości. Im wyżej, tym cieplej. Wchodząc siadamy na najniższej i stopniowo podnosimy się coraz wyżej. Do takiej sauny najczęściej wchodzimy tylko w ręczniku, który następnie rozkładamy na ławeczce, siadamy na nim lub się kładziemy. Można tu przebywać do 15 min.
• Sauna parowa znana bardziej pod pojęciem łaźni rzymskiej. Temperatura jest w tym przypadku stosunkowo niska, rzędu 45-60 °C, ale wilgotność dochodząca do 100% sprawie, że temperatura odczuwalna jest zdecydowanie wyższa. Do regulacji temperatury i wilgotności służy parownik, umieszczony przy podłodze. Cała sauna jest wyłożona płytkami ceramicznymi, lub szkłem hartowanym, z powodu wysokiej wilgotności
• Sauna na podczerwień (infrared) to sauna, w które zamiast parownik lub pieca są promienniki podczerwieni, które nagrzewają pomieszczenie do 50-60°C. Wilgotność jest dość niska, do 25%. Można w niej przebywać do 30min, nawet codziennie.
Magiczna strefa saun czeka na Ciebie!
Chcesz wiedzieć ile zapłacisz za korzystanie z sauny w kompleksach basenów termalnych? Skorzystaj z naszej WIELKIEJ STREFY CENNIKÓW!
Termalni.pl polecają – STREFA SAUN W TERMACH UNIEJÓW!