Masaże – podstawowe informacje

Czym są masaże? Pytanie wydaje się dość retoryczne, ponieważ każdy z nas na tak zadane pytanie widzi oczami wyobraźni osobę która rytmicznymi ruchami rąk, uciskami rozluźnia i relaksuje nasze ciało.

masaż

Jednak służą one nie  tylko i wyłącznie do relaksu, ale odgrywają też bardzo istotną rolę w rekonwalescencji, a także przygotowują mięśnie do wysiłku, lub stabilizują je po zakończonym treningu. Wpływają one nie tylko na masowane mięśnie, ale na cały organizm. Masaże lecznicze są wykonywane zwykle mocniej niż masaże relaksujące.

Wbrew pozorom masaże nie są bezpieczne i polecane wszystkim! Z tego typu przyjemności nie mogą korzystać osoby z chorobami nowotworowymi, ostrymi stanami zapalnymi, gorączką, a także z chorobami skóry i chorobami zakaźnymi.
Jak powinien wyglądać profesjonalny, a zarazem bezpieczny masaż?
Podstawową zasadą bezpiecznego masażu jest  fakt, że wykonany lekko i delikatnie nigdy nie zaszkodzi. Masaż przede wszystkim powinien być wykonywany ręka nieuzbrojoną, na obnażonej części ciała. Nie powinien rozciągać skóry, ani jej zwijać. Powinien być rytmiczny, o odpowiedniej sile nacisku, prowadzony wzdłuż mięśni i tkanek,  w stronę serca.   Istnieje bardzo dużo technik wykonania masażu.
Do najbardziej popularnych, relaksujących nasze ciało należą: głaskanie, rozcieranie i ugniatanie.   Bezpiecznie wykonany masaż to taki, który jest wykonywany obok, a nie po kręgosłupie. Masowanie kręgosłupa jest ryzykowane. Właśnie podczas nastawiania kręgosłupa  najczęściej dochodzi do kontuzji. Nie powinny być również masowane węzły chłonne.
Chcesz wiedzieć więcej o odnowie biologicznej? Kliknij tutaj!