Sauna infrared – jak to działa?

Czy jest to bezpieczny sposób wygrzewania swojego ciała? Jak to w ogóle działa? Tak, sauny na podczerwień są zdrowe i przyjemne, ponieważ podczerwień nie ma

Sauna infrared! leczy i upiększa

Różnica działania sauny infrared (z lewej) i fińskiej (z prawej). Fot.novitek.com.pl

nic wspólnego z kojarzącym nam się zapewne ultrafioletem czy promieniowaniem atomowym. Sauny takie wykorzystują energię promienistą, która potrafi nagrzać ciało za pomocą konwersji, bez potrzeby nagrzewania przestrzeni między ciałem i źródłem promieniowania.

Sauny infrared jak sama nazwa wskazuje, opierają się na podczerwieni!
Promieniowanie podczerwone, to spektrum promieniowania elektromagnetycznego tuż poniżej światła czerwonego, będące jednocześnie najniższym energetycznie pasmem światła. Jest niewidzialne dla ludzkiego oka, ale może zostać wyselekcjonowane przez różne urządzenia, np. kamery.  Podstawowym źródłem promieniowania podczerwonego na Ziemi jest oczywiście Słońce. Takie promieniowanie, jak już wcześnie zaznaczyłam, nie jest widoczne dla ludzkiego oka, ale odczuwalne w postaci ciepła. Ma ono bowiem zdolność penetracji tkanek ludzkiego ciała, nawet do głębokości ponad 3,5cm.

Promieniowanie to nie odbija się zatem od powierzchni naszego ciała, ale w ponad 93% jest przez nas wchłaniane.  W saunach wykorzystujących ten rodzaj promieniowania, około 20% energii jest tracone na podgrzanie powietrza między źródłem promieniowania, a naszym ciałem, a aż 80% jest przeznaczone na penetrację naszego ciała. Dlatego właśnie ogrzewa nas do dużo większej głębokości, niż tradycyjna sauna, która ogrzewa ciało jedynie zewnętrznie. Właśnie w tym tkwi tajemnica saun na podczerwień i niezliczona ilość profitów z ich korzystania.

Sauna infrared! leczy i upiększa

Działanie promieniowania podczerwonego na skórę. Fot. digison.pl

W takiej saunie pocimy się 2-3 razy bardziej niż w tradycyjnej, a temperatury panujące w środku są zdecydowanie niższe, bo wynoszą ok. 60°C.  Niższe zakresy temperatur gwarantują większe bezpieczeństwo dla osób obawiających się ryzyka związanego z układem krążenia.
Niższe temperatury poprawiają też jakość oddychania.  Komfort korzystania z tych saun również jest nieporównywalny. Drzwi do takiej sauny mogą być otwarte, jeżeli chcemy rozgrzać się jedynie przed wysiłkiem fizycznym, rozciąganiem, lub jeśli nie chcemy się za bardzo pocić.
Taka sauna, jest gotowa do użytku po około 15 minutach od włączenia, podczas gdy tradycyjne sauny potrzebują na start około 1,5h.Korzystanie z sauny zapewnia nam doskonały trening bez wysiłku. Podczas jednej sesji spalamy bowiem około 900kcal. Sauna infrared! Leczy i upiększa! Doskonale masuje nasze ciało i usuwa skutki stresu, relaksuje, odpręża oraz łagodzi ból. Powinny z niej korzystać osoby z bólami pleców, reumatyzmem, rwą kulszową oraz bólami menstruacyjnymi. Co więcej, nie ma przeciwwskazań, by korzystały z tego zabiegu osoby z owrzodzeniami, oparzeniami, uszkodzeniami nerwów itd. Zwiększa również wydolność serca i usprawnia krążenie krwi.
Sauna infrared! Leczy i upiększa!
Po regularnych zabiegach nasza skóra pozbywa się toksyn i cellulitu, przez co jest zdecydowanie jędrniejsza. Sauny tego typu są zalecane osobom po kontuzjach, zwichnięciach, z chorobami stawowymi i bólami mięśniowymi. W wyniku ekspozycji na promieniowanie podczerwone, rozciągają się tkanki kolagenowe. Dlatego też sauna taka dedykowana jest osobom mającym problemy z więzadłami, torebkami stawowymi i błoną maziową. Odnośnie stawów, po serii zabiegów w saunie na podczerwień stawy się rozluźniają.  Stosunkowo nowym zastosowaniem tego urządzenia jest wspomaganie terapii nowotworowej. Pocenie wymaga sporej energii. Dlatego też kolejnym efektem sauny infrared jest utrata masy ciała. Może być impulsem do walki z cukrzycą, hemoroidami, niedociśnieniem, odleżynami, czy menopauzą.
Wskazania i przeciwwskazania
Lista osób z przeciwwskazaniami nie jest długa, co dodatkowo świadczy na korzyść tego zabiegu. Dogłębne nagrzewanie nie jest polecane osobom z niedoczynnością nadnercza, ze skłonnością do krwotoków i hemofilii,  kobietom w ciąży, osobom cierpiącym na stwardnienie rozsiane i z liszajem rumieniowatym. Szczególnie ostrożnym należy być w sytuacji, gdy mamy w ciele implanty chirurgiczne, wszczepienia silikonowe, a także  gdy przyjmujemy silnie leki, bądź używamy kremów i żeli naskórnych.
Termalni.pl polecają – TERMY UNIEJÓW!