WODA TERMALNA W SPRAYU? Czy to możliwe?

Woda termalna to woda podziemna o podwyższonej temperaturze, która charakteryzuję się krystaliczną czystością i wysoką mineralizacją dzięki zawartości wielu biopierwiastków m.in. wapna, żelaza, magnezu, krzemu, sodu, litu, potasu, selenu. Znalazła szerokie zastosowanie m.in. w kosmetologii, lecznictwie uzdrowiskowym, balneologii, rekreacji oraz ogrzewaniu budynków.

Kosmetyki na bazie wody termalnej
W aptekach jak i w drogeriach można znaleźć całe serie kosmetyków na bazie wody termalnej np.: kremy, balsamy, mleczka do oczyszczania, czy demakijażu. Jednym z najpopularniejszych kosmetyków jest woda termalna w sprayu, która może być używana do każdego rodzaju ceru, a szczególnie polecana dla naczyniowej, alergicznej, wrażliwej i tłustej. Dzięki zawartości wielu biopierwiastków reguluję, pielęgnuję i poprawia stan naszej cery. Jest wykorzystywana głównie w redukcji zaczerwienienia, obrzęków, zwalczeniu niedoskonałości, w walce z trądzikiem, uzupełnieniu minerałów, regeneracji naskórka czy przywracaniu naturalnego pH.
Ma ona własności kojące, dlatego idealnie sprawdza się jako preparat łagodzący po opalaniu, depilacji czy podrażnieniu wiatrem. Poprawia elastyczność, działa antyoksydacyjnie, neutralizuję działanie wolnych rodników, a tym samym opóźnia proces starzenia. Sprawia, że nasza skóra wygląda świeżo i młodo nadając jej promienny i ładny koloryt. Wzmacnia i zmniejsza reaktywność naskórka na czynniki zewnętrzne. Stanowi ona idealną bazę dla kosmetyków hipoalergicznych.
Woda termalna w salonach kosmetycznych!
W salonach kosmetycznych często używana jest po zabiegach takich jak mikrodermabrazja, peeling chemiczny czy zabiegi laserowe, aby przyspieszyć procesy gojenia. Używana jest przez kobiety do zwilżania glinkowych i algowych maseczek, a także pędzli przed nałożeniem podkładu. Woda termalna doskonale sprawdza się również w pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt i dzieci. Polecana jest często pacjentom, którzy zmagają się z chorobami skórnymi np. alergią, atopowym zapaleniem czy łuszczycą.
Jest bardzo przydatnym kosmetykiem jeśli spędzamy dużo czasu w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniu. Pojemnik z wodą termalną jest wyposażony w atomizer co pozwala na łatwe i precyzyjne rozpylanie, jest wydajna i starcza na długo. Możemy ją stosować na całe ciało przez cały rok, rano i wieczorem. W ciągu dnia idealnie odświeży skórę, a także utrwali makijaż nadając mu naturalny wygląd. Po spryskaniu twarzy należy pamiętać by delikatnie osuszyć cerę chusteczką bądź płatkami kosmetycznymi, aby woda na skutek parowania nie wyciągnęła ze skóry wilgoci, chyba że mamy do czynienia z wodą izotoniczną, która nie wymaga osuszania.
Dostępne w Polsce wody termalne w sprayu pochodzą ze źródeł zlokalizowanych za granicą, a także w Polsce, każda woda jest inna i to z jakiego źródła pochodzi wpływa na ilość zawartych w niej poszczególnych biopierwiastków.

Woda termalna w sprayu dostępna w aptekach!

Iwostin – pozyskiwana z uzdrowiska w Iwoniczu Zdroju w Karpatach Zachodnich.

Skład: wodorowęglany 457 mg/l, wapń 49,70 mg/l, krzemionka 11,98 mg/l, kwas metaborowy 9,37 mg/l, magnez 9,70 mg/l.

Cena ok. 22 zł za 150 ml


La Roche – Posay – pozyskiwana z regionu Poitou – Charentes we Francji.

Skład: Wodorowęglany 396 mg/l, Wapń 140 mg/l, Krzemionka (SiO2) 30 mg/l, Magnez 4,9 mg/l, Stront 0,260 mg/l, Selen 0,060 mg/l, Cynk 0,022 mg/l, Miedź 0,005 mg/l.

Cena ok. 22 zł za 150 ml


Avene – pozyskiwana z uzdrowiska na południu Francji ze źródła Saint Odile.

Skład: HCO3 – 226,7mg/l, SO42-13,1 mg/l, Chlor – 5,4 mg/l, Wapń-42,7mg/l, Magnes-21,2mg/l,Sód-4,8mg/l, Bor-220 µg/l, Cynk-20µ g/l, Kadm-2µg/l

Cena ok. 33 zł za 150 ml


Vichy –pozyskiwana z uzdrowiska w środkowej Francji.

Skład: wodorowęglany – 4776,3 mg/l, chlor/chlorki-357,0 mg/l, potas-99,6 mg/l, sód-1860,0 mg/l, wapń-150,6 mg/l, magnez-12,3 mg/l, żelazo-1,0 mg/l

Cena ok. 25 zł za 150 ml


Uriage –pozyskiwana z alpejskich źródeł we Francja.

Skład: SO4 – 2862 mg/l, ChIor – 3500 mg/l, HCO3 – 390 mg/l, Potas – 45,5 mg, Magnes – 125 mg/l, Cynk – 160 µg /l, Żelazo – 15 µg /l, Lit – 2 mg/l, Glin – 12 µg /l, Miedź – 75 µg /l, Mangan – 154 µg /l, Krzem – 42 mg/l, Wapń – 600 mg/l, Sód – 2360 mg/l.
Cena ok. 23 zł za 150 ml
Ceny porównywane z aptek internetowych.

Opracowanie : Marcelina Siwecka , KN OZE „Grzała”

Chcesz wiedzieć więcej o basenach termalnych w Polsce? Kliknij tutaj!